Smulkaus sudėjimo Annetta Palmisano iš tendencijų biuro „ bora.herke.palmisano“ Frankfurte prie Maino vykusios „Ambiente“ parodos „Ambiente Academy“ zonoje pagrindines 2018-ųjų metų stiliaus ir dizaino tendencijas gausiai susirinkusiems klausytojams apžvelgė preciziškai ir su vokišku punktualumu – lygiai per pusvalandį.

Ir nors kiekvienai tendencijai buvo skirta po mažiau nei dešimt minučių, toks stiliaus ir dizaino įžvalgų koncentratas leido susirinkusiems susidaryti vaizdą, kokios stilistinės kryptys šį sezoną dominuos architektūros, mados ir dizaino pasaulyje.

Paprastai ir neprastai

Ši tendencija ko gero aiškiausiai atspindi šiuolaikinį urbanistinį požiūrį į gyvenamąją erdvę. Žmonės nebenori apsikrauti daiktais, linkę turėti jų mažiau, bet kokybiškesnių. Daiktai vertingi ne tik dėl savo funkcijos, bet ir dar kažko daugiau – istorijos, prisiminimų. Šiuolaikinis žmogus siekia gyventi paprastai, bet neprastai. Daugiau dėmesio skirti pomėgiams, įspūdžiams ir bendravimui, o per interjerą atskleisti požiūrį ne tik į erdvę ir gyvenimo būdą.  Dizaino kalba santūri, mėgstama pabrėžti vizualiai paprastus, netgi primityviai atrodančius sprendimus. o tuo pačiu – itin rafinuota, ypatingą dėmesį skiriant detalėms ir jų apdirbimui. Ypač vertinamos medžiagos, kurioms laikas suteikia unikalių bruožų, pabrėžia ilgaamžiškumą, jų paviršiai gali būti šiurkštūs ir nenugludinti. Tai pirmiausia natūralios kilmės medžiagos – medis, keramika, stiklas, nerūdijantis plienas, bronza, linas, medvilnė ir jų deriniai.

Emocijos ir netikėtumai

Nustebinti, įkvėpti, pradžiuginti. Tai ko gero tie trys raktiniai žodžiai, apibūdinantys šią stilistinę kryptį. Interjeras pripildomas vitališkumo, dinamiškumo, ryškių spalvų ir netikėtai užklumpančių dizaino sprendimų. Ir visai nesvarbu, iš kur atkeliavo įkvėpimas – sapnų, dvidešimto amžiaus šeštojo dešimtmečio ar etnografinio paveldo. Šiai tendencijai būdingas ne kruopštus ir šaltas pragmatizmas, bet spontaniškumas ir teigiamos emocijos.

Baldus, šviestuvus, interjero detales galima atpažinti iš originalių formų ar netgi naujų jiems neįprastų funkcijų. Dominuoja ryškios spalvos, netikėti įvairių raštų deriniai ir kombinacijos. Ir nors ši tendencija geriausiai reprezentuoja vartojimo kultūrą, būtent ji pabrėžia ekologiškumo, tvaraus ir atsakingo vartojimo svarbą šiuolaikiniame pasaulyje.

Inovacijos ir gyvenimo kokybė

Vizija ir eksperimentai. Ši tendencija atstovauja technologinį progresą, medžiagas keistais daugiaukščiais pavadinimais ir inovacijas, kurios sukuriamos ir pirmiausia išbandomos kompanijų mokslinėse laboratorijose, tačiau vėliau ateina ir į kasdienį gyvenimą bei buitį. Tad nieko nuostabaus, kad iš medžiagų, kurios pirmiausia kurtos aviacijos pramonei, vėliau pradedama gaminti indai ar stalo įrankiai. Išmanūs sprendimai ne tik inspiruoja ryškų ir išskirtinį naujos estetinės kalbos atsiradimą, bet ir stipriai įtakoja gyvenimo kokybę. Spalvinėje paletėje dominuoja blizgūs, lygūs metalizuoti paviršiai ir optiniai efektai. Nieko keisto kad iš tradicinių medžiagų šią tendenciją geriausiai reprezentuoja stiklas ir nerūdijantis plienas. Šios stilistinės krypties raidą itin charakteringai atspindi šviestuvai – su LED, OLED atsiradimu šviestuvų dizaine pradėjo dominuoti itin minimalistiniai ir funkcionalūs sprendimai.

Istorija, kultūra ir prabanga

Nors supratimas, kas yra prabanga, yra ir skonio reikalas, ši tendencija pateikia itin sofistikuotą požiūrį į prabangą. Tai pirmiausia pagarba ir aistra meno istorijai, įvairių kultūrų, ypač Azijos, skirtingų epochų paveldui. Šią stilistinę kryptį galima atpažinti iš įmantrių, dekoratyvių raštų ir dekoratyvių stilistinių užuominų, solidumu alsuojančiu medžiagų, tokių kaip natūralus akmuo, medis porcelianas, granitas. Tendencijų tyrinėtojai pabrėžia, kad šią tendenciją nuo kičo skiria vos vienas žingsnis, tad norint šiuolaikiškai interpretuoti istorinį ir kultūrinį palikimą reikalingas ne tik estetinis skonis, bet ir meninių ir istorinių žinių bagažas.

Tekstas publikuotas domusgalerija.lt